دکتر نبوی طباطبائی!

١) خانمی که با من داخل اتاق اومد یه نوزاد 7 روزه پسر داشت.

اول علت اینکه چرا بچه ها موقع خواب دستاشون رو بالا میگیرن توضیح داد طبق آیه قرآن و تفسیر المیزان گفت که نی نی ها تو سه ماه اول زندگی با دستان رو به بالا به وحدانیت خدا سوگند می خورن و تو سه ماهه دوم به نبوت . در سه ماهه سوم هم آرزوی سلامت برای پدرو مادرشون می کنن .گریه

2) دمر خوابوندن بچه ها به علت فشاری که به قلب میاره و علل دیگه ای که فراموش کردم تا 6 ماهگی ممنوعه . خدای نکرده می تونه در بعضی از نوزادها موجب مرگ بشه هر چند که مثل خیلی از چیزای دیگه در گذشته فک می کردن خوبه.

3) پتوی هلیا از این اسپانیایی های کرک دار بود گفت بار آخر باشه از این استفاده می کنه هر نوع لباس یا پتو پرز دار ممنوع چون پرزش وارد ریه میشه و می تونه براش آلرژی ایجاد کنه.

4) هلیا زیاد استفراغ می کنه گفت به این نوزادها میگنover eat که همون زیاد خوردنه و اشکالی هم نداره فواصل شیر دهی رو باید دو ساعت یکبار کرد . فقط گفت مراقب باشم جهنده نباشم . برای مواقع لزوم هم قطره متوکلوپرامید داد .

5) متاسفانه چند روز بود هلیا گرفتار یبوست شده بود گفت طبق آخرین نتیجه انگلیسی ها نوزادانی که شیر مادر می خورن تا 15 روز این حالت اشکالی نداره البته به شرطی که اگر نوزاد مدفوع کرد این مدفوع سفت و غلیظ نشده باشه که اگه اون طوری باشه باید حتما دکتر ببرم. در ضمن گفت اکثر نوزادا سوراخ مقعدشون تنگه که باعث میشه دفع سخت بشه.

6) قنداق ممنوعه ممنوع . با دستش شکل گوی و کاسه استخوان ران رو بهم نشون داد و گفت که در اثر قنداق باعث میشه این استخوان خوب سر جای اصلی قرار نگیره و فاصله ایجاد بشه در نتیجه پا بد فرم بگیره و مشکل راه رفتن ایجاد بشه. از طرفی پوکی استخوان دو زمان رخ میده یکی در نوزادی و یکی پیری که علتش کم بودن تحرکه . وقتی نوزاد قنداق بشهچون نمی تونه پاهاش رو تکون بده و حرکت داشته باشه برداشت کلسیم از استخوانها افزایش پیدا می کنه که می تونه باعث پوکی استخوان بشه.

7) چهر انگشت دستش بجز شست رو وسط پای هلیا جایی که پوشک قرار میگیره گذاشت و گفت پای همه نوزادا این اندازه باید باز باشه که این به خوب قرار گرفتن استخوان ران در محل اصلی اش کمک می کنه.

8) برای کیپ بودن بینی گفت فرو کردن هرگونه پوار گوش پاک کن سیخ و میخ ممنوع فقط قطره کلرور سدیم میریزی بعد با دستت اون سوراخی که قطره نداره و دهنشو می بندی نوزاد باید به حالت نشسته رو دستت باشه بعد وقتی صدای بز داد!!!!! همه محتویات بینی خارج میشه . روشش عالی بود من امتحان کردم

9) سینه مادر مثل شیر سماوره هر چی مادر تو معده جذب کنه از سینه خارج میشه پس فوق العاده مواظب تغذیه باش علت اکثر دل دردها هم شیر گاوه که مادر می خوره گفت به مدت 4 تا 6 هفته باید خوردن هرگونه لبنیات در مادر قطع بشه .

10) دل دردهایی که معمولا 11 شب یا 4 صبح شروع میشه همون کولیکه در انگلیس بهش میگن333 یعنی تا اخر سه ماهگی ادامه داره 3 ساعت طول می کشه و 3 آخر هم یادم رفته چاره اش هم بردن نی نی تو ماشین و گردشه تا خوابش ببره. خوشبختانه هلیا اینطوری نیست اما محض احتیاط قطره اینفکول معروف رو داد.

بقیه اش رو بعد می نویسم

/ 7 نظر / 185 بازدید
مریم جون

ممنونم فرزانه جون.خیلی عالی بود.بوسسسسسسسسسس

آگرین

مرسی. منتظر بقیه اش هستیم.

هاله

سلام فرزانه جون راهنماییهات عالی بود.

هنگامه

خدا خیرت بده فرزانه جان که اینها رو می نویسی . ممنونم ازت به اندازه یک دنیا . امیدوارم هلیا گلی هم همیشه سالم و سلامت باشه .

آزاده

قطره متوکلوپرامید رو نمی تونی همینطوری بدی و هر وقت دلت خواست قطعش کنی . بیشتر در موردش تحقیق کن

هستی

خدا دختر گل تون براتون حفظ کنه خانومی